Elektronik Ehliyet Sınavı ( E-Sınav ) Nedir? Nasıl yapılır? İZLE

Elektronik Ehliyet Sınavı ( E-Sınav ) Nedir?
ehliyet sınavı nasıl yapılır


Elektronik Ehliyet Sınavı ( E-Sınav ) Nedir?

E- Sınav Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği merkezlerde Bilgisayar üzerinden yapılan sınav sistemidir. Merkezi sınav sistemi gibi aylarca beklemeye gerek kalmaksızın e-sınav merkezinin uygun olduğu günlere randevu alınır. Ayrıca kursa kayıtlı olduğunuz ilçe dışında da sınava girme hakkına sahipsiniz.

E-Sınav ehliyet sınavı nerede yapılıyor?

Elektronik sınavlar Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirlediği okullarda veya e-sınav merkezlerinde yapılır.

E-Sınav merkezlerinin adreslerini öğrenmek için TIKLAYIN..


E-Sınavdan Başarısız Olunca ne olur? 

E-sınavdan başarısız olduğunuz taktirde 15 gün bekledikten sonra yeni bir sınav randevusu alınabilir. E-sınavdan başarısız olduğunuz taktirde 45 gün içerisinde yeni bir e-sınav randevusu alınması gerekmektedir. Aksi taktirde 1 hakkınız sınava girmeseniz dahil yanmış olacaktır.

E-Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Merkezi Sınav Sistemi gibi 12 gün beklemenize gerek kalmadan E-sınavdan Hemen sonra e-sınav salonlarında bulunan kiosk cihazından öğrenebilirsiniz.

E-Sınavına Başvuru Şartları Nelerdir?

Sürücü kursunuzda verilen teorik eğitimler bittikten sonraki gün harcınızı yatırıp kursunuzdan Randevu alınmasını talep edebilirsiniz.

Önemli Notlar ;
  • E-sınavına 4 giriş hakkınız bulunmaktadır.
  • E-sınavdan merkezi sınava geçiş yoktur fakat Merkezi sınav sisteminden e-sınava geçiş mümkündür.
  • E-sınav kılavuzuna göre ; e-sınav başvurusu onaylanan aday en az 4 (dört) gün öncesinden randevusunu değiştirebilir.
  • Toplamda ilk yardım sorusu 12 , trafik adabı sorusu 6, trafik sorusu 23 ve motor sorusu 9 adet olmak üzere 50 soru bulunmaktadır. E-sınav ile merkezi ehliyet sınavı arasında soru sayısında değişiklik yoktur fakat E-sınavın süresi 45 dakikadır.
  • Sınavdan başarılı olabilmeniz için en az 70 puan (35 DOĞRU) almanız gerekmektedir. Her soru 4 şıklıdır. Yanlış doğruyu götürmez bu sebepten boş soru bırakmamanız sizin faydanıza olacaktır.

e-Sınav nasıl yapılır? İZLE..

Yorum Gönder