Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı kimdir? nereli? kaç yaşında?

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı kimdir? nereli? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.
Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı kimdir? nereli? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.


Ordudaki kripto FETÖ'cülerin ortaya çıkarılması için "FETÖMETRE" uygulamasını ortaya koyan, Akdeniz'de "Mavi Vatan" haritasını hazırlayan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın, mevcut görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı'nın emrine verilmesi büyük tepki toplamış ve tartışma yaratmıştı.


CİHAT YAYCI NERELİ?

Tümamiral Cihat Yaycı, 1966 yılında Elazığ'da dünyaya gelmiştir. Deniz Lisesi'nden 1984 yılında mezun olan Yaycı, 1988 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun olmuştur. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği ve TCG YAVUZ ile TCG KEMALREİS'de II. Komutanlık görevlerinde bulunan Cihat Yaycı, 2005-2006 yıllarında TCG KEMALREİS Komutanı, 2011-2012 yılları arasında 5. Muhrip Filotillası Komodoru olarak görev yapmıştır.

Müstafi Ne Demek, Müstafi kelimesinin TDK sözlük anlamı Nedir?

Müstafi kelimesi TDK'da bir sıfat olarak belirtilmiştir. Anlamı da; "kendi isteği ile zorlama olmadan çekilme ve istifa etmek" olarak geçmektedir. Genelde bu durum çalışanların görevleri ile alakalı bir durumdur.

Bu süre zarfından 2000 yılında Deniz Harp Akademisi’nden, 2003 yılında ise Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olan Yaycı, Donanma Komutanlığı karargâhında Konsept Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhında Yönetim Analiz ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Strateji ve Prensipler Şube Müdürlüğü ve müteakiben Strateji ve Antlaşmalar Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.


"Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme İnsan Kaynakları Yönetimi" Ana Bilim Dalında, Naval Postgraduate School (NPS) California/ABD’de "Fizik Mühendisliği" ile "Elektronik Mühendisliği" dallarında yüksek lisans eğitimi ve İstanbul Üniversitesi’nde "Uluslararası İlişkiler" ana bilim dalındaki doktora eğitimini tamamlamıştır.

30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Tuğamiralliğe terfi eden Tümamiral Yaycı, 2012-2014 yılları arasında Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi, 2014-2015 yılları arasında Güney Görev Grup Komutanı ve Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Direktörü, 2015-2016 yılları arasında Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanı görevlerini deruhte etmiştir.

29 Temmuz 2016 tarihinde Tümamiralliğe terfiini müteakip, 2016-2017 yılları arasında Dz.K.K.lığı Personel Başkanı görevlerini icra etmiştir. 20 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Dz.K.K.lığı Kurmay Başkanı görevine atanmıştır.

Cihat Yaycı, 7 Mayıs 2020'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazetede yayımlanan kararıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı'nın emrine verildi. Bunun üzerine istifa dilekçesinde "onurunun örselendiğini" ve "kumpas kurularak görevden uzaklaştırılmış bir Amiral olarak mesleğini icra edemeyeceğini" belirten Yaycı, 18 Mayıs 2020'de görevinden istifa etti. Şu anda Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (Türk DEGS) Başkanlığını yapmaktadır.Cihat Yaycı Özel Hayatı

Cihat Yaycı, Müşerref Yaycı ile evli olup, bir erkek çocuk babasıdır. İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Yaycı, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki kripto FETÖ'cüleri "önce tespit et sonra imha et" stratejisi üzerine kurulu FETÖMETRE analiz programını geliştiren komutan olarak biliniyor.

Cihat Yaycı Videoları

Uyuyan FETÖ hücreleri var mı? Doç. Dr. Cihat Yaycı yanıtladı!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski