Fuat Oktay kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eşi kim?

Fuat Oktay kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? Biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.
Fuat Oktay

Fuat Oktay kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.


Fuat Oktay’ın hayatı hakkında merak edilenler..

FUAT OKTAY NERELİ?

Fuat Oktay 1964 yılında Yozgat'ın Çekerek ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1985 yılında Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra üniversitede kalıp araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Fuat Oktay, 1990 yılında dünyanın otomotiv başkenti olarak da anılan, dünya üniversitelerinin akademik sıralaması listesine göre dünyanın 200-300 en iyi üniversitesi arasında bulunan ABD Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini alan Oktay, havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı.


Beykent Üniversitesi’nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yapan Oktay, hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulundu. Görevde bulunduğu bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi.

2008-2012 yılları arasında Türk Hava Yolları (THY) Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Oktay, bu görevi boyunca çok sayıda ortak girişim projesini hayata geçirdi. DEİK, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Fuat Oktay, 2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016 tarihine kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) görevini yürüttü. 19 Haziran 2016 tarihinden Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevine kadar Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı.

Türkiye'nin Suriye'de terör unsurlarına karşı yürüttüğü Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları kapsamında kurumları arası koordinasyon görevini üstlenen Oktay, yine aynı dönemde kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm hamleleri gibi pek çok çalışmada yer almıştır.

24 Haziran 2018'de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimi ile birlikte Türkiye'nin yönetim şeklinin Başkanlık Sistemi olması sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Temmuz 2018'de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak yeni görevine atanan Fuat Oktay, Türkiye'nin İlk Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu.

4 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevini Cevdet Yılmaz'a devretmiştir.

Oktay, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI) yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

Fuat Oktay kiminle evli?

Fuat Oktay, 2011 yalında ilk eşinden boşanmıştır, Oktay’ın ilk evliliğinden 3 çocuğu vardır.

Fuat Oktay evlendi!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Politikaları Kurulu Üyesi ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Havva Hümeyra Şahin nişanlandı. Çiftin nişan yüzüklerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan takmıştır.

Fuat Oktay, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde, Ak Parti tarafından Ankara 3. Bölge'den aday gösterilmiş ve 28. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olarak seçilmiştir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski