Gece Kurban kesilir mi? Gece kurban kesmek caiz midir?

Gece kurban kesilir mi? Gece kurban kesmek caiz midir? hava karardıktan sonra kurban kesmenin dinimizdeki hükmü nedir? Gece kurban kesmek günah mı? mekruh mu?
Gece Kurban kesilir mi?


Gece kurban kesilir mi? Gece kurban kesmek caiz midir? hava karardıktan sonra kurban kesmenin dinimizdeki hükmü nedir? Gece kurban kesmek günah mı? mekruh mu?Kurban günlerinin gecelerinde yapılan kesim câiz olmakla beraber mekruhtur. Kurban kesme zamanına üç gündüz değil de üç gün denmiş olmasından gece kesilmesinin caiz olduğu anlaşılmaktadır. Şu kadar var ki; bir sebep bulunmadan gece kesmek mekruh sayılmıştır. Bu yüzden kesimin gündüz yapılması tavsiye edilmiş ve müstehap görülmüştür. Hatta bu vakitte yapılan kesimin, tenzîhen mekrûh olduğu söylenmiştir. [1]

Geceleyin kurban kesmenin mekruh oluşu; aydınlatma yetersizliğinin yol açacağı muhtemel tehlike, hata ve zorluklardan dolayıdır. Karanlığın sebebiyet vereceği hata, kendini veya hayvanı yaralama veya kesilecek damarları görememe ihtimalleri haricinde gece karanlığının, etin taze ve temiz bir şekilde dağıtımını aksatması veya geciktirmesi, gece kurban kesiminin mekrûh sayılmasının sebepleri arasında izah edilmiştir. Bu sakıncalar yoksa gece de kurban kesilebilir.

[1] Abdurrahman b. Muhammed Şeyhzâde Dâmad, Mecmau’l-Enhur 2/519

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski