Deniz Çakır kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Oyuncu Deniz Çakır kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? dizileri, filmleri, biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler..

Oyuncu Deniz Çakır kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? dizileri, filmleri, biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


Deniz Çakır, 31 Aralık 1981 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Ayrancı Süper Lisesi'nde okudu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Bu dönemde sık sık tiyatro oyunlarına giden Çakır, bir gün yine bir oyunda Zeynep Eronat'ın performansından çok etkilendi ve böyle oyuncu olmaya karar verdi.

Kendisine bu dönemde hocalık etmiş isimlerden biri de Cihan Ünal'dır. Küçükken taklit yapmayı sevdiği ve en çok Emel Sayın'ı taklit eden Çakır mezun olduktan sonra İstanbul'a yerleşme kararı aldı. Konservatuvardan mezun olmadan önce Ankara Radyosunda, radyo tiyatrosu yaptı ve radyo reklamı seslendirdi.

Birol Güven yeni dizisi Kadın İsterse için en sonunda Deniz Çakır'da karar kılmış ve oyuncu, yardımcı fakat önemli bir rol olan "Alev" rolüyle ilk televizyon deneyimini yapmıştır. Dizinin reytinglerinin iyi olması sayesinde önce Star TV'de daha sonra Show Tv'de ki yayınıyla dikkat topladı.

Deniz Çakır en büyük çıkışını Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı romanından günümüze uyarlanan "Yaprak Dökümü" dizisiyle yaptı. Dizi sayesinde tecrübesi ve popülaritesi artan Deniz Çakır dizide en önemli karakterlerden biri olan "Ferhunde" rolüyle dikkat toplamayı başardı. Dizideki oyunculuğu kendisine 2010 yılında ilk kez takdim edilen "İsmail Cem Televizyon Ödülleri"'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Dram ödülü kazandırdı. Çakır, bu sayede diğer bazı ülkelerde de başta Bulgaristan ve Azerbaycan olmak üzere hayranlar kazandı.

Bu sıralarda İstanbul Devlet Tiyatrosunda "Uyarca" isimli oyunda yer almıştır. Deniz Çakır dizideki oyuncular arasında özellikle Halil Ergün ile yakın bir arkadaşlık kurmuştur. Kendisi TV8'de katıldığı bir programda Ergün'ün kendisinin oyunculuğunun gelişmesinde çok büyük katkısı olduğunu dile getirmiştir.

Çakır, 2009 senesinde "Aşk Sözleri" isimli bazı William Shakespeare oyunlarının karışımı olan bir tiyatro oyununda yer aldı. Oyundaki performansıyla Afife Jale Ödülleri'nde bir adaylıkla onurlandırıldı. Oyuncu bunun dışında seslendirmelerde yapmaktadır. Reklamlar dışında Iron Man ve Kung Fu Panda gibi bazı filmlerde seslendirme yapmıştır.

Çakır, Özcan Deniz'in "Ya Sonra" filminde "Didem" karakteri ile sinemada 3. baş rolü üstlenmiştir. Ya Sonra şarkısını seslendirerek, herkesi şaşırtan oyuncunun da etkisiyle parça Yılın en çok tıklanan soundtrack müziği oldu.

Eylül 2011 tarihinde başlayan "İffet" adlı dizide yer aldı. Daha Sonra 2013 yılı Ocak ayının ilk haftasında "Şah Sultan" rolüyle "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin kadrosuna katıldı. Bir sezonluk performanstan sonra ayrıldı.

Deniz Çakır, 2015'de yayın hayatına giren ve hala devam eden Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Meryem Çakırbeyli karakteriyle başrol oynamıştır.

DENİZ ÇAKIR'INDİZİLERİ, FİLMLERİ


2004 - 2006 Kadın İsterse
2006 - 2010 Yaprak Dökümü (2006, dizi)
2005 - İki Arada Aşk
2006 - Evet Benim/ İşte Benim
2006 - Avrupa Yakası
2008 - Kung Fu Panda
2008 - Donkey Xote
2008 - The Simpsons
2008 - Iron Man
2009 - Kako Si?
2009 - 40 Sevda Hemşire
2010 - Iron Man 2
2011 - Ya Sonra
2011 - Cam
2011 - İffet
2013 - Muhteşem Yüzyıl
2014 - Yasak (dizi)
2015 - Konuşan Resimler
2015 - Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz
2021 -Masumiyet (Bahar)

Sitemizde biyografisi yer alan diğer Oyuncular için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski