Mustafa İlker Yücel kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Mustafa İlker Yücel kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.
Mustafa İlker Yücel


Mustafa İlker Yücel kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


MUSTAFA İLKER YÜCEL NERELİ?

Mustafa İlker Yücel 16 Mayıs 1982 tarihinde İzmir Karşıyaka’da dünyaya geldi.
İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. Şu anda Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimi almaktadır.

Ülkemizin seçkin bilim adamlarının denetiminde hazırlanan Atatürk’ün Bütün Eserleri çalışma grubunun arşiv tarama bölümünde çalıştı. 2009 yılında Lübnan ve 2010 yılında Suriye’de düzenlenen Uluslararası Antiemperyalist Gençlik toplantılarında Türkiye'yi temsil etmiştir.


Türkiye Gençlik Birliği'nin (TGB) kurucularından olan Yücel, 3 yıl genel başkanlık görevinde bulunmuştur. Görev süresi içerisinde, ABD'nin TSK'ya yönelik düşmanca tutumuna cevap vermek amacıyla ABD askerlerinin başına çuval geçirilmesi eylemlerine önderlik etti. Bu eylemlerde sağ, sol demeden Türk gençliğini bir araya getirmeyi başardı. Eylemler dünya çapında etkide bulundu. Bunun üzerine Pentagon, Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağrıda bulunarak eylemlerin sonlandırılmasını talep etti. 

19 Mayıs, 29 Ekim, 23 Nisan ve 30 Ağustos tarihlerindeki milli bayramlarımızın kutlanmasına yönelik yasak ve kısıtlayıcı uygulamalara karşı büyük mitingler düzenlenmesine TGB kadrolarıyla birlikte önderlik etti. Doğru önderlik tarzıyla milyonlar yasakları fiilen kaldırdı ve bayramlarını coşkuyla kutladı. 

Vatansever seçkin subayların, Vatan Partisi liderlerinin ve Atatürkçü öncülerin Silivri cezaevinde esir edilmesi üzerine Mustafa İlker Yücel başkanlığındaki TGB seferberlik ilan ederek cezaevi önünde yüz binlerin katıldığı eylemler düzenledi. Kararlı ve cesur mücadele, tertipçilerin bozguna uğramasında etkili oldu.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Vatan Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu. Seçim sonuçlarına göre 17.377 oy aldı.

Mustafa İlker Yücel TGB Başkanlığının ardından Aydınlık Gazetesi Genel Yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Doğa ve hayvan sevgisiyle bilinen Yücel, 2013'den bu yana gazetecilik yapmaktadır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski