Prof. Dr. Mithat Baydur kimdir? nereli? kaç yaşında?

Prof. Dr. Mithat Baydur kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Mithat Baydur

Prof. Dr. Mithat Baydur kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


MİTHAT BAYDUR NERELİ?

Mithat Baydur 1957 yılında İstanbul'un Sarıyer ilçesinde doğmuştur. İlk ve Ortaokulu Sarıyer Pertevniyal Okulu’nda tamamlamış ve ardından Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Fakültesinde Yüksek Lisans yaparak eğitim hayatına devam etmiş ve daha sonra yine aynı üniversitede Doktora yapmış ve 1996 yılında Doçent, 2003 yılında ise Profesör unvanlarını alarak akademisyen olmuştur.

Farklı üniversitelerde öğretim üyesi ve yönetici olarak görev yapan Baydur, Abant İzzet Baykal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Bakanlığı; Beykent Üniversitesinde Bölüm Başkanlığı ve Üsküdar Üniversitesinde Uluslar arası İlişkiler Bölüm Başkanlığı yaptıktan sonra şu an Okan Üniversitesi Öğretim Üyeliğine devam etmektedir.


Sadece üniversitede ders vererek öğrenci yetiştirmesinin dışında yazarlığı ile de dikkat çekti. Örneğin; Siyasi Tarihimizden Kesitler, Kutsal Topraklarda Casuslar Savaşı, Küresel Dünyada Milliyetçilik, İlm-i Siyaset ve Dış Politika yazıları, Kemalizm ve değişen Paradigma kitapları yayımlandı.

Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsünde çeşitli teori ve siyaset dersleri vermeye devam eden Baydur, 1999-2000 yıllarında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in danışmanlığını yaptı.

Bugüne kadar; Siyasi Tarihimizden Kesitler, Kutsal Topraklarda Casuslar Savaşı ve Küresel Dünyada Milliyetçilik isimlerinde 3 kitabı, ayrıca yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış olan 70 kadar makalesi mevcuttur. İyi derecede İngilizce bilen Mithat Baydur evlidir ve bu evliliğinden iki kızı vardır.

Farklı televizyon kanallarında tartışma programları için davet alıyor ve bu davetlere icabet ederek, halkın belirli konularda yorumlar yapıyor. Baydur, CNN, NTV, Star, Haber Türk, Show, Kanal D, Halk Tv, Fox, TRT gibi kanallara katılarak kendi alanında değerlendirmelerde bulunuyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski