APP Plaka cezası? 2024 ne kadar? Standart dışı plaka cezası nedir?

app plaka cezası 2024 ne kadar? app plakaların cezası var mı? kaç lira? araca uygunsuz plaka takmanın cezası nedir?
app plaka cezası

app plaka cezası 2024 ne kadar? app plakaların cezası var mı? kaç lira? araca uygunsuz plaka takmanın cezası nedir?


APP plaka 2017 yılında yasaklanmasına rağmen satışları sosyal medya üzerinden hala devam ediyor. Polisler ise APP plakalar için sürekli denetimde. Standart dışı plaka gördüklerinde anında ceza kesiliyor. Sosyal medya üzerinden satışı devam eden APP plakalarını almakta ısrarcı olanlar, cezalarına katlanmak zorunda.


Polis uygulama noktasında standart dışı plaka olmasından dolayı araçlara ceza kesiliyor. APP plaka basanlar ise her şeyin yasal olduğunu iddia ediyorlar. APP plakalar kalın karakterli oluyor ve plakanın neredeyse tamamını kaplıyor. Bu nedenle trafik kameraları tarafından karakterler tanınmayabiliyor.

APP PLAKA CEZASI 2024

APP plaka kullanımında uygulanacak ceza 2.647 TL'dir. Ayrıca, sahte plaka kullananlara daha yüksek bir para cezası olan 32.170 TL uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, resmi belgede sahtecilik suçundan dolayı da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası söz konusu olabilmektedir.APP PLAKALAR SAHTE Mİ?

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın konuya ilişkin olarak açıklamada bulundu. Apaydın, "APP plakaların tamamı sahtedir. Bulundurmak, kullanmak, araçlara takmak suçtur. Bu kişilerle mücadelemiz devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da APP plaka yapan yere baskın gerçekleşti, birçok plaka ve basımında kullanılan ekipmanlar ele geçirildi. Bu işi yapan kişiler de gözaltına alındı, mahkemeye sevk edildi" dedi.

ARAÇ PLAKASINI NERESİ BASIYOR?

Apaydın, plaka basımlarının Türkiye genelinde sadece Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından gerçekleştirildiğini, bunun dışında basım yapanların tamamının sahte olduğunu belirtti. Apaydın, plakaların üzerinde bulunan mührün 2017 yılında darphanede yapıldığını ancak mührün de sahtesini APP plaka satanların yaptığını söyledi. APP plakaların muayeneden de geçmediğini Apaydın sözlerine ekledi.

APP PLAKASI OLANLAR NE YAPMALI?

APP plakaya sahip otomobil kullanıcıları standart dışı plaka bulundurduklarından Trafik Şube Müdürlükleri’ne başvurması gerekiyor. Herhangi bir Trafik Şube Müdürlüğü’ne APP plakalarla gidip plaka yenileme başvurusu yapılıyor. Başvuru sonrası emniyetin vermiş olduğu plaka basım evrakıyla birlikte hemen her ilçede olan TŞOF Plaka Basım Atölyesi’ne gidilerek yasal olan plakaların basılması sağlanıyor. Plakaların çiftinin basım ücreti 42 lira. Yeni yasal plaka bastırmanız halinde plaka üzerine kesinlikle vida, delik, herhangi bir simge, çıkartma yapıştırılmamalı. Çok hızlı gerçekleşen işlemle birlikte yeni plakanıza yaklaşık 30 dakikada sahip olabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski