APP Plaka cezası? 2021 Standart dışı plaka cezası ne kadar?

app plaka cezası ne kadar? 2021 app plakaların cezası var mı? kaç lira? araca uygunsuz plaka takmanın cezası kaç tl'dir.

app plaka cezası ne kadar? 2021 app plakaların cezası var mı? kaç lira? araca uygunsuz plaka takmanın cezası kaç tl'dir.


APP plaka 2017 yılında yasaklanmasına rağmen satışları sosyal medya üzerinden hala devam ediyor. Polisler ise APP plakalar için sürekli denetimde. Standart dışı plaka gördüklerinde anında ceza kesiliyor. Sosyal medya üzerinden satışı devam eden APP plakalarını almakta ısrarcı olanlar, cezalarına katlanmak zorunda.

APP PLAKA CEZASI NEDİR? NEDEN YASAK?

Polis uygulama noktasında standart dışı plaka olmasından dolayı araçlara ceza kesiliyor. APP plaka basanlar ise her şeyin yasal olduğunu iddia ediyorlar. APP plakalar kalın karakterli oluyor ve plakanın neredeyse tamamını kaplıyor. Bu nedenle trafik kameraları tarafından karakterler tanınmayabiliyor.

2021 APP PLAKA CEZASI 604 TL

Plakada oynama yapmanın cezası 2021 yılı için 659 liradır. Sosyal medya üzerinden yasadışı yollarla edinilen APP plakalar 100-150 liradan satılıyor. Kargo ile gönderimi sağlayan satıcılar, polis çevirmelerinde herhangi bir cezaya tabi olmadığını, plaka üzerindeki mührün ise Şoförler Odası tarafından basıldığını iddia ediyorlar. Bazı satıcılar ise APP plakaların muayeneden sorunsuz geçtiğini belirtiyor.

APP PLAKALAR SAHTE Mİ?

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın konuya ilişkin olarak açıklamada bulundu. Apaydın, “APP plakaların tamamı sahtedir. Bulundurmak, kullanmak, araçlara takmak suçtur. Bu kişilerle mücadelemiz devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da APP plaka yapan yere baskın gerçekleşti, birçok plaka ve basımında kullanılan ekipmanlar ele geçirildi. Bu işi yapan kişiler de gözaltına alındı, mahkemeye sevk edildi” dedi.

ARAÇ PLAKASINI NERESİ BASIYOR?

Apaydın, plaka basımlarının Türkiye genelinde sadece Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından gerçekleştirildiğini, bunun dışında basım yapanların tamamının sahte olduğunu belirtti. Apaydın, plakaların üzerinde bulunan mührün 2017 yılında darphanede yapıldığını ancak mührün de sahtesini APP plaka satanların yaptığını söyledi. APP plakaların muayeneden de geçmediğini Apaydın sözlerine ekledi.

APP PLAKASI OLANLAR NE YAPMALI?

APP plakaya sahip otomobil kullanıcıları standart dışı plaka bulundurduklarından Trafik Şube Müdürlükleri’ne başvurması gerekiyor. Herhangi bir Trafik Şube Müdürlüğü’ne APP plakalarla gidip plaka yenileme başvurusu yapılıyor. Başvuru sonrası emniyetin vermiş olduğu plaka basım evrakıyla birlikte hemen her ilçede olan TŞOF Plaka Basım Atölyesi’ne gidilerek yasal olan plakaların basılması sağlanıyor. Plakaların çiftinin basım ücreti 42 lira. Yeni yasal plaka bastırmanız halinde plaka üzerine kesinlikle vida, delik, herhangi bir simge, çıkartma yapıştırılmamalı. Çok hızlı gerçekleşen işlemle birlikte yeni plakanıza yaklaşık 30 dakikada sahip olabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski