İsmail Saymaz kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Gazeteci İsmail Saymaz Kimdir? aslen nerelidir? evli mi? eşi kim? kaç yaşında? Biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.

Gazeteci İsmail Saymaz Kimdir? aslen nerelidir? evli mi? eşi kim? kaç yaşında? Biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.


İsmail Saymaz 11 Temmuz 1980 tarihinde Rize’de doğmuş olup aslen Erzurumludur. İlkokul ve lise öğrenimini Rize’de tamamlayan Saymaz, lise yıllarında Ülkücü bir düşünce yapısına sahip olmuş, ardından da edebiyat öğretmeninin önerdiği kitapların etkisiyle sol kesime yönelmiştir.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olan Saymaz, aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

1995 yılında 15 yaşındayken yerel radyolarda edebiyat programları yapmaya başlayan Saymaz, daha sonra yerel televizyon kanallarındaki tartışma programlarına katıldı.

Gazetecilik hayatına ilk olarak doğduğu şehir olan Rize’de başlayan İsmail Saymaz daha sonra, bulunduğu İstanbul ve Konya gibi şehirlerde bulunan yerel gazetelerde çalıştı.

2002 yılında Radikal gazetesinde görev yapmaya başladı. İnsan hakkı ihlalleri ve düşünce özgürlüğü üzerine çeşitli haberler yaptı ve bu konularda kitaplar yayınladı.

Erzincan Davası başta olmak üzere çeşitli haberleri nedeniyle yirmiye yakın davada yüz yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılandı.

Gezi Parkı Protestoları’nın yaşandığı dönemde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın darp edilme görüntülerini ortaya çıkarıp kamuoyu ile paylaştı.

Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaptığı dönemde 24 Ekim 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin iletişim uygulaması olan “ByLock”‘un patentini elinde bulunduran David Keynes ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajı sonrasında gazeteye soruşturma açıldı ve İsmail Saymaz’ın ifadesi alındı. Ayrıca bu röportajı FETÖ/PDY soruşturmalarında “delil” sayıldı. Nisan 2017’de ise bu röportajı ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüle layık görüldü.

İsmail Saymaz, gazetecilik mesleği dışında çeşitli haber kanallarındaki tartışma programlarına da katılmaktadır.

İsmail Saymaz 16 Ağustos 2020'de İstanbul Hilton'da düzenlenen düğün töreniyle Şeyda Sayar ile evlendi.Şeyda Sayar kimdir ne iş yapıyor?
İsmail Saymaz'ın eşi olan Şeyda Sayar İspanya'da eğitim gördü. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nden mezun olan Şeyda Sayar, İspanya'daki Universidad de Castilla-La Mancha'da eğitimi aldı. Siyah beyaz fotoğraflara meraklı olan Şeyda Sayar çevirmenlik de yapıyor.

Sitemizde yer alan diğer Halk Tv ekran yüzlerini görmek için tıklayın
Daha yeni Daha eski