Zekai Aksakallı kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Zekai Aksakallı kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Zekai Aksakallı


Zekai Aksakallı kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


ZEKAİ AKSAKALLI KİMDİR?

Zekai Aksakallı, 1962 senesinde Erzurum’da doğdu. Erzurum Lisesi’nde okuyan Aksakallı, lisede okuduğu yıllarda Avusturya’da düzenlenen liseler arası Dünya Kros Şampiyonasında Türkiye’yi temsil etmiş ve 397 sporcu arasında 27. olmuştur. Evli ve iki çocuk babası olan Aksakallı, 1984 senesinden bu yana askerlik görevine devam etmektedir.

2009 senesinde gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura sonrası Tank Kurmay Albay Komutanlığı görevinden Tuğgeneralliğe terfi etti. 28 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura toplantısında Korgeneralliğe terfi etti.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre önce eşiyle evden çıkan Aksakallı, iki araçla sıkıştırılıyor.

Mücadele ederek kurtuluyorlar, fakat eşi kolundan yaralanıyor. Bu arada Özel Kuvvetler Komutanlığı ele geçirilmeye çalışılıyor. Aksakallı, kahraman astsubay Ömer Halisdemir’e, darbeci Semih Terzi’yi durdurması gerektiğini söylüyor ve karargaha girmeden öldürmesini istiyor.

Kahraman astsubay Ömer Halisdemir, darbeci Semih Terzi’yi vurarak etkisiz hale getiriyor ve kendisi de 30 kurşunla şehit düşüyor. Zekai Aksakallı’nın emrini yerine getiren Ömer Halisdemir sayesinde, darbeciler büyük darbe alıyorlar.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski