Bedri Baykam kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Ressam, CHP'li Bedri Baykam kimdir? eşi kim? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.
bedri baykam

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Ressam, CHP'li Bedri Baykam kimdir? eşi kim? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.


BEDRİ BAYKAM KİMDİR?

Bedri Baykam 1957 yılında Ankara'da doğdu. CHP eski milletvekillerinden Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam'ın ikinci çocuğudur. İstanbul Fransız Lisesi'nde okudu.

1975 yılında Paris'e taşındı. Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde işletme ve ekonomi eğitimi alan Bedri Baykam, bu fakülteden 1980 yılında master aldı. Paris'te aynı zaman içinde “L'Actorat” isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı.

1970'li yıllarda Türkiye Tenis Şampiyonaları'nda önemli dereceler alan ünlü bir tenisçi oldu. 1980 yılında Amerika'ya taşınan Bedri Baykam, 1984'e kadar “California College of Arts and Crafts” adlı özel üniversitede resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika'da kalan Baykam, bu süre içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris'te birçok sergiler açmaya devam etti.

1987'de atölyesini İstanbul'a taşıyan Baykam, bugüne kadar 113 kişisel sergi açtı, birçok grup sergisine katıldı, birçok kısa metrajlı film ve video filmleri çekti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam'ın yayınlanmış 23 kitabı bulunuyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin aktif üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda UNESCO'ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği'nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye ulusal komitesi başkanıdır.


1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç yıl boyunca devam etti.

Bir zamanlar, Güneş, Tempo, Siyah-Beyaz, Aydınlık ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Prima TV'de üç yıl boyunca "Dönemin Rengi" isimli bir kültür tartışma programını hazırladı ve sundu. 2 sene boyunca Artist-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. FBTV'de "2 F 1 B" isimli bir futbol tartışması sundu. Bedri Baykam, ayrıca Cumhuriyet Gazetesinde siyasi ve diğer sanat dergileri için de sanatsal makaleler yazıyor.

Bedri Baykam, 80'lerin başından bu yana birçok 16mm kısa film yönetti ve çeşitli uzun metrajlı filmlerde oyuncu olarak rol aldı.

1999 Aralık ayında, 40 yıllık sanat serüvenini ele alan retrospektif sergisi İstanbul'da, AKM'de açıldı.

1998 yılında merkezi İstanbul'da bulunan Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketi ile 2006 yılında İstanbul Taksim’de hayata geçen Piramid Sanat'ın kurucusudur.

Bedri Baykam kiminle evli?

1997'de gazeteci Sibel Yağcı ile evlendi. 1999'da çiftin Suphi adını verdikleri oğulları oldu.

Bedri Baykam’ın yazdığı kitaplardan bazıları:

 • Boyanın Beyni (1990)
 • 27 Mayıs İlk Aşkımızdı (1994)
 • Mustafa Kemaller Görev Başına (1994 )
 • Monkeys Right To Paint (Maymunların Resim Yapma Hakkı) (1994)
 • Ödünsüz Laik Türkiye (1995)
 • Geçici Anlar, Kalıcı Tatlar (1996)
 • Gözleri Hep Üzerimizde (1996)
 • Dönemin Rengi (1997)
 • 68'li Yıllar-Eylemciler (1998)
 • 68'li Yıllar-Tanıklar (1999)
 • Maymunların Resim Yapma Hakkı (Monkeys' Right To Paint'in Türkçesi) 1999
 • Küba ve Binyılın Süvarisi Che (2000)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski