Avukat Yasin Şamlı kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Hukukçu Avukat Yasin Şamlı kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.

Hukukçu Avukat Yasin Şamlı kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.

Son zamanlarda haber programlarında hukukçu kimliğiyle konuk olup, hukuksal konularda yorumlarına başvurulan Av. Yasin Şamlı hakkında merak edilenler.

Yasin Şamlı aslen Erzincan Refahiye'lidir. İlk ve orta öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Tıp Hukuku dalında yüksek lisans yaptı.

Çeşitli makaleleri ve tebliğleri bulunan, İnsan Hakları ve Ceza Hukuku alanlarında dersler verdi. 28 Şubat ve 15 Temmuz darbe davalarında darbecilerin karşısında hukuk mücadelesinde bulunan Şamlı, 28 Şubat’ta başörtülü öğretmen ve öğrencilerin, o dönemde kapatılmak istenen vakıf ve derneklerin avukatlığını üstlendi.

28 Şubat darbecilerinin yargılandığı davalara avukat olarak katılan Şamlı aynı zamanda katsayı mağdurları ile İslami kimlikleri nedeniyle askeriyeden atılanların davalarına da baktı.

Milletin Davası 15 Temmuz Davaları 1,
İstanbul Darbe Davası ve Milletin Davası,
15 Temmuz Davaları 2,
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Davası

kitaplarının editörlüğünü yaptı. TCK ve CMK ve Terörle Mücadele yasalarının hazırlık süreçlerinde katkı sundu ve bu çalışmaları kitaplaştırıldı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevlerini üstlenen Av. Yasin Şamlı, kurucularından olduğu Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Yönetim Kurulu Üyesidir.

Sitemizde yer alan diğer hukukçu ve avukatları listelemek için tıklayın.. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski