ya-Ganiy esmasının anlamı, zikir sayısı, faydaları ve faziletleri

Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsnasından olan Ya Ganiyy ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? Ya Ganiyy Ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir?
ya ganiy

Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsnasından olan Ya Ganiy ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? Ya Ganiyy Ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir?


El-Ğanîyy arapça yazılışı: الغني 

Ya Ganiyy Faziletleri ve faydaları:

- Ara vermeden 40 cuma günü, cuma namazından sonra 70 kere "Allâhümme ya Ğaniyy, ya Hamid, Ya Mübdi, Ya Muîd, ya Fa’âlün limâ türîdü, ya Rahîm, ya Vedûd. Ekfinî bihelâlike anharâmike ve bitâatike an ma’siyetike ve bi-fadlike ammen sivâke" duasını okuyan servet sahibi olur, hasta ise şifa bulup iyileşir, bekarsa evlenir, çocuğu yoksa çocuğu olur. Her muradı hasıl olur.
- 5 vakit namazdan sonra 1060 kere "Ya Ğaniyy celle celâlühû" zikrine devam eden herkes tarafından sevilir ve kötü huylarından kurtulur.
- Bu ismin zikrine devam eden kimsenin dünyalık olarak bütün istekleri yerine gelir.
- Usulüne uygun olarak zikreden kişi iki cihanda da zengin olur.
- Hastalık ve musibet anında (1060) kere okunsa, hastalık ve musibet ortadan kalkar, yerine sağlık ve afiyet alır.
- Zenginlik isteyen için dua Zenginlik isteyen 10 hafta boyunca Cuma günleri 10 defa "Ya Ganiyy Ya Muğni" esmalarını okumalıdır
- Bu ismi kendisine vird edinenin Malı, mülkü, para ve serveti çoğalır. Kısmeti ve şansı açılır.
- Rahatsızlıkların tedavisi ve yaşam enerjisinin artması için de okunur.
- Hastalık ve musibet anında 1060 kez okunsa, hastalık ve musibet ortadan kalkar, yerine sağlık ve afiyet alır.
- Ganiyy esmasını bir Arabi ayın ilk Cuma günü salâ vaktinde yazıp üzerinde taşıyan ve her gün sabah namazından sonra 1060 kez hiç konuşmadan zikreden kimseye Allah (c.c) hiç ümit etmediği yerlerden rızk ve servet verir. Kapalı kapıları açar. Kısa zamanda hayatında büyük bir değişiklik zuhura gelir.
- Yâ Ganiyy esmasına devam eden kimseye herkesin kalbi sevgi ile meyil eder. Mülkü artar. Para ve serveti çoğalır. Her yerde sözü geçer. Fena ahlakları varsa onlardan kurtulur.
- Cuma namazlarından sonra 70 kere "Allâhümme Yâ Ganiyy Yâ Hamîd Yâ Mübdi Yâ Müid yâ fe’âlün limâ yürîd. Yâ Rahıym Yâ Vedûd ekfınî bi halâlike an harâmike ve bi tâatike an ma’sıyetike ve bi fadlike ammen sivâk." duasını okuyup ve buna ara vermeden 40 Cuma devam edene Allah-u teala çok kısa zamanda rızk ve servet verir. Hasta ise şifa bulur. Bekarsa evlenir. Çocuğu yoksa Allah bu kuluna hayırlı evlat ihsan eder.


El-Ganiyy esmasının ebced değeri, zikir sayısı, zikir günü ve zikir saati:

El-Ganiyy Ebced değeri ve zikir sayısı: 1060
El-Ganiyy Zikir günü: Pazar
El-Ganiyy Zikir saati: Güneş (Sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrası.)
El-Ganiyy Vücut haritasındaki yeri (Zikri hangi organa iyi gelir.): Burun, baş migren ağrıları, komple göğüs ve boyun.
El-Ganiyy Hangi burç üzerinde etkili: Boğa, yay

İçinde el Ganiyy İsm-i şerifi bulunan Kur’an ayetleri:

1-) Fatır suresi 15. ayet

يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاء إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ

Okunuşu: Yâ eyyuhân nâsu entumul fukarâu ilâllâhi, vallâhu huvel ganiyyul hamîd (hamîdu).

Anlamı: Ey insanlar! Sizler, Allah’a muhtaç fakirlersiniz. Ve Allah ki, O; Gani’dir (zengin, ihtiyacı olmayan), Hamîd’dir (hamdedilen)

2-) Nisa suresi 131. ayet

وَللّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَلَقَدْ وَصَّيْنَا الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَإِيَّاكُمْ أَنِ اتَّقُواْ اللّهَ وَإِن تَكْفُرُواْ فَإِنَّ لِلّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَانَ اللّهُ غَنِيًّا حَمِيدًا

Okunuşu: Ve lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ard (ardı). Ve lekad vassaynâllezîne ûtûl kitâbe min kablikum ve iyyâkum enittekullâh (enittekullâhe). Ve in tekfurû fe inne lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ard (ardı). Ve kânallâhu ganiyyen hamîdâ (hamîden).

Anlamı: Ve göklerde ve yeryüzünde olanlar (her şey) Allah’ındır ve and olsun ki Biz, sizden önce kitap verilenlere de, sizlere de “Allah’a karşı takva sahibi olmalarını” vasiyet ettik (farz kıldık). Ve şayet siz inkar etseniz bile, muhakkak ki göklerde ve yeryüzünde olanlar (her şey) Allah’ındır. Ve Allah, Gani’dir (hiçbir şeye ihtiyacı yoktur), Hamid’dir (övgü ve hamde layık olandır)

3-) Bakara suresi 263. ayet

قَوْلٌ مَّعْرُوفٌ وَمَغْفِرَةٌ خَيْرٌ مِّن صَدَقَةٍ يَتْبَعُهَآ أَذًى وَاللّهُ غَنِيٌّ حَلِيمٌ

Okunuşu: Kavlun ma’rûfun ve magfiretun, hayrun min sadakatin yetbeuhâ ezâ(ezen), vallâhu ganiyyun halîm (halîmun).

Anlamı: Güzel bir söz ve mağfiret (bağışlayıp iyi davranma), arkasından eza gelen (başa kakılan) bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah Gani’dir, Halim’dir.

4-) Bakara suresi 267. ayet

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَنفِقُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا كَسَبْتُمْ وَمِمَّا أَخْرَجْنَا لَكُم مِّنَ الأَرْضِ وَلاَ تَيَمَّمُواْ الْخَبِيثَ مِنْهُ تُنفِقُونَ وَلَسْتُم بِآخِذِيهِ إِلاَّ أَن تُغْمِضُواْ فِيهِ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ

Okunuşu: Yâ eyyuhâllezîne âmenû enfikû min tayyibâti mâ kesebtum ve mimmâ ahracnâ lekum minel ard (ardı), ve lâ teyemmemûl habîse minhu tunfikûne ve lestum bi âhızîhı illâ en tugmidû fîh (fîhî), va’lemû ennallâhe ganiyyun hamîd (hamîdun).

Anlamı: Ey âmenû olanlar! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkardıklarımızın temizlerinden infak edin (ihtiyacı olanlara verin). ve sakın onun kötüsünden ve kendiniz için gözü kapalı (gönül rahatlığıyla) alamayacağınız (ucuz ve düşük evsaflı) şeyleri infak etmeye meyletmeyin (kalkışmayın). Ve Allah’ın, Gani (ve) Hamid olduğunu bilin!

5-) Ali İmran suresi 97. ayet

فِيهِ آيَاتٌ بَيِّنَاتٌ مَّقَامُ إِبْرَاهِيمَ وَمَن دَخَلَهُ كَانَ آمِنًا وَلِلّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ الله غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ

Okunuşu: Fîhi âyâtun beyyinâtun makâmu ibrâhîm (ibrâhîme), ve men dahalehu kâne âminâ (âminen), ve lillâhi alen nâsi hiccul beyti menistetâa ileyhi sebîlâ (sebîlen), ve men kefere fe innallâhe ganiyyun anil âlemîn (âlemîne).

Anlamı: Orada (Beytullah’da) açık beyyineler, Hz. İbrahim’in makamı vardır. Ve kim oraya girerse emin (emniyette) olur. Ona yol bulmaya (Hacc’a gitmeye) gücü yetenlere, Allah için o Beyt’in hac edilmesi, insanların üzerine (farz)dır. Ve kim inkar ederse, artık muhakkak ki Allah, alemlerden ganidir (hiçbir şeye muhtaç değildir)

6-) Zümer suresi 7. ayet

إِن تَكْفُرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنكُمْ وَلَا يَرْضَى لِعِبَادِهِ الْكُفْرَ وَإِن تَشْكُرُوا يَرْضَهُ لَكُمْ وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ثُمَّ إِلَى رَبِّكُم مَّرْجِعُكُمْ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ إِنَّهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

Okunuşu: İn tekfurû fe innallâhe ganiyyun ankum, ve lâ yerdâ li ıbâdihil kufra, ve in teşkurû yerdahu lekum, ve lâ teziru vâziratun vizra uhrâ, summe ilâ rabbikum merciukum fe yunebbiukum bimâ kuntum ta’melûn (ta’melûne), innehû alîmun bi zâtis sudûr (sudûri).

Anlamı: Eğer inkâr ederseniz, muhakkak ki Allah, sizden Gani’dir (size ihtiyacı yoktur). Ve O, kulları konusunda küfre razı olmaz. Ve eğer şükrederseniz sizden razı olur. (Hiç) bir günahkâr, diğerinin (başkasının) günahını yüklenmez. Sonra dönüşünüz Rabbinizedir. Böylece size yapmış olduklarınızı haber verecek. Muhakkak ki O, sinelerde olanı bilendir.

7-) Muhammed suresi 38. ayet

هَاأَنتُمْ هَؤُلَاء تُدْعَوْنَ لِتُنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَمِنكُم مَّن يَبْخَلُ وَمَن يَبْخَلْ فَإِنَّمَا يَبْخَلُ عَن نَّفْسِهِ وَاللَّهُ الْغَنِيُّ وَأَنتُمُ الْفُقَرَاء وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ

Okunuşu: Hâ entum hâulâi tud’avne li tunfikû fî sebîlillâh (sebîlillâhi), fe minkum men yebhalu, ve men yebhal fe innemâ yebhalu an nefsihî, vallâhul ganiyyu ve entumul fukarâu, ve in tetevellev yestebdil kavmen gayrakum summe lâ yekûnû emsâlekum.

Anlamı: İşte siz böylesiniz. Allah yolunda infâk etmeye davet edilirsiniz, buna rağmen sizden bir kısmınız cimrilik yapar. Ve kim cimrilik yaparsa o taktirde sadece kendi nefsi için cimrilik yapar. Ve Allah Gani’dir (zengindir). Ve sizler fakirsiniz. Ve eğer siz (haktan) dönerseniz, (sizi) sizden başka bir kavimle değiştirir. Sonra onlar sizin gibi (cimri) olmazlar.

8-) Hadid suresi 24. ayet

الَّذِينَ يَبْخَلُونَ وَيَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبُخْلِ وَمَن يَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ

Okunuşu: Ellezîne yebhalûne ve ye’murûnen nâse bil buhli, ve men yetevelle fe innellâhe huvel ganiyyul hamîd (hamîdu).

Anlamı: Onlar ki cimrilik ederler ve insanlara da cimriliği emrederler. Ve kim dönerse, o taktirde muhakkak ki Allah; O, Ganî’dir (zengindir), Hamid’dir (hamdedilendir).

9-) Hac suresi 64. ayet

لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَإِنَّ اللَّهَ لَهُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ

Okunuşu: Lehu mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ard(ardı), ve innallâhe le huvel ganiyyul hamîd (hamîdu).

Anlamı: Semalarda ve yeryüzünde olan her şey, O’nundur. Muhakkak ki Allah, O, mutlaka Ganî’dir (mustağni, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır), Hamîd (hamd edilen)’dir.

- Sitemizde bulunan diğer esma-ül hüsna anlamları listesi için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski