Veli Ağbaba kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Veli Ağbaba kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? mesleği ne? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Veli Ağbaba

Veli Ağbaba kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? mesleği ne? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


VELİ AĞBABA NERELİ?

Veli Ağbaba 3 Nisan 1968 yılında Malatya Yazıhan'ın Karaca köyünde doğdu.
Babasının ismi Hüseyin, annesinin ismi Elif'tir. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu.

Ağbaba, üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Öğrenci Derneği kurucu ve yöneticiliği görevini üstlendi ve Eskişehir Halkevi'ne üye olarak öğrenci gençlik hareketinin içinde yer aldı.

Askerliğin ardından 1993 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti'sine (SHP) katıldı ve 1994 Türkiye yerel seçimlerinde Malatya Belediye Meclis Üyesi seçilerek Türkiye'nin en genç Belediye Meclis Grup Başkanı oldu. 18 Şubat 1995'te toplanan kurultayda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile (SHP)’nin birleşmesi sonrası CHP İl Saymanlığı, İl Eğitim Sekreterliği ve kurultay delegeliği görevlerinde bulundu. 1998 yılında yapılan İl Kongresinde Malatya İl Başkanı seçildiğinde 30 yaşında olan Ağbaba, 1999 Türkiye yerel seçimlerinde CHP il başkanı seçildi.


2002 Türkiye genel seçimlerinde CHP milletvekili adayı, 2007 Türkiye genel seçimlerinde ise CHP Malatya milletvekili aday adayı oldu. 2003 ve 2005 yılları arasında CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeliği ve 2004'te CHP Seçim Komitesi Başkanlığı görevini sürdürdü. 2011'de yapılacak genel seçimlerden önce 6 Mart 2010 ve 10 Ocak 2011 tarihleri arasında Malatya İl Başkanlığı görevini üstlendi. 2011 Türkiye genel seçimlerinde delege bazında ön seçimle 1. sıra milletvekili adayı oldu ve seçildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Çevre Komisyonu ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeliğinde bulundu. Manisa Milletvekili Özgür Özel ile birlikte CHP Cezaevi Komisyonu'nu kurdu ve sözcülüğünü yürüttü. Bu komisyon aracılığıyla Türkiye'deki siyasi davaları takip etti ve tutukluları ziyaret etti.

17 Temmuz 2012 ve 18 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 34. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi Üyesi seçilen Ağbaba, 8 Mayıs 2014 ve 24 ocak 2016 tarihleri arasında CHP Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar CHP Malatya milletvekili olarak meclise girdi ve 24 Ocak 2016 tarihinde Sendikalar ve Sivil Toplum Kuruluşlarından sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevine başladı. Ayrıca Malatyaspor Kongre, İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkevleri ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeliği yapmaktadır.

Veli Ağbaba, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde, CHP tarafından Malatya'dan tekrar aday gösterilmiş ve 28. Dönem CHP Malatya Milletvekili olarak seçilmiştir.

Orta seviyede İngilizce bilen Ağbaba, evli ve 2 çocuğu bulunmaktadır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski