Kurban Bayramı ne zaman? 2021 Kurban Bayramı ayın kaçında, Bayram namazı saat kaçta?

Kurban bayramı ne zaman 2021 Kurban bayramı hangi ayda hangi gün ne kadar kaldı? arefe günü ne zaman? kurban bayramı kaç gün tatil? 2021
Kurban bayramı ne Zaman

Kurban bayramı ne zaman 2021 Bayram namazı saat kaçta? Kurban bayramı hangi ayda hangi gün ne kadar kaldı? arefe günü ne zaman? kurban bayramı kaç gün tatil? 2021

 
Kurban Bayramı ne zaman sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Ramazan Bayramı'nı geride bırakan Müslümanlar Kurban Bayramı'nın tarihini araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre 2021 yılında Kurban Bayramı tarihi ve tatil süresi belli oldu.
 

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN 2021 AYIN KAÇINA DENK GELİYOR?

Bu yıl 2021'de Kurban Bayramı'nın Arefe günü 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Kurban Bayramının 1. günü ise 20 Temmuz başlayıp 23 Temmuz günü sona erecek. Yani 4 gün sürecek.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı tatilinin son günü 23 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Kurban Bayramı'nda yasak olup olmayacağı ise henüz belli değil. Detaylar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelir gelmez haberimizde de yer alacaktır.

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerdeyse, fecirden yani sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir.
 

KURBAN İBADETİNİN HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.
 
Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.
 
Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski