Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Prof. Dr. Mehmet Naci inci


Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Melih Bulu'nun, 15 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararla görevden alınmasının ardından, yerine rektör vekili olarak Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atanmıştı. 21 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazetede yer alan karara göre Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci oldu.


MEHMET NACİ İNCİ NERELİ?

Mehmet Naci İnci, 3 Kasım 1965'te Malatya'nın Pütürge ilçesinde dünyaya geldi. 1987'de Marmara Üniversitesi'nden fizik dalında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı.

Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 1993-1994 yılları arasında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent, 1996'da ise doçent oldu.


İnci, 1998-1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya Gunma Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak çalıştı. 1999–2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde profesör olan Mehmet Naci İnci 2014–2018 döneminde Fizik bölüm başkanlığı yaptı. İnci, Almanya Stuttgart Üniversitesi, Japonya Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere Heriot-Watt Üniversitesi'nde konuk profesör olarak bulundu.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci'nin üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki uluslararası patenti bulunuyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski