el-Musavvir esmasının anlamı, zikir sayısı, faydaları ve faziletleri

El-Musavvir ism-i şerifi, Allah'ın (cc) 99 Esmaül Hüsnasından olan El-Musavvir ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? ya Musavvir Ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir?
el musavvir

El-Musavvir ism-i şerifi, Allah'ın (cc) 99 Esmaül Hüsnasından olan El-Musavvir ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? ya Musavvir Ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir?


El-Musavvir Tasvir eden, her şeye şekil ve suret veren, Tasvîr eden, her şey’e bir şekil ve hususiyet veren.

Allah-u Teâlâ her şeye bir sûret, bir özellik vermiştir. Herşey’in kendisine göre şekli, dıştan görünüşü vardır ki, başkalarına benzemez.

Meselâ: İnsanlar arasında tamamiyle birbirinin aynı iki insan yoktur. Bundan daha garibi, parmak uçlarındaki çizgilerdir. Bu çizgiler, insanların sayısı kadar değişik gidiyor ve hiçbiri ötekine uymuyor. Şu halde insanın hiç taklit olunamayacak imzası, bastığı parmak izidir.

İşte bunlar, Allah Teâlâ’nın MUSAVVİR isminin tecellîleridir.

El-Musavvir Arapça yazılışı : المصور


Cenab-ı Hak buyuruyor:
“O Allah ki, Yaratan’dır, kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.” (Haşr,24)

Dünya üstünde yüz binlerce farklı türde canlı yaşar. Bu türlerin hepsi birbirlerinden tamamen farklı görünüşlere ve olağanüstü özelliklere sahiptir.

Mesela bir kelebeğin kanatlarındaki kusursuz simetriyi ele alalım. Her bir kanadın üstü türlü şekiller ve etkileyici renklerle bezenmiştir. Bu şekiller ve renkler ne kadar karışık olurlarsa olsunlar, kanatlardaki benzersiz simetri asla bozulmaz. Öyle ki bütün kelebekler, bir ressamın fırçasından çıkmış gibi, göz zevkine hitap eden bir güzellik oluştururlar. Bu güzellikte tecelli eden aklın bir kaynağı olduğu açıktır. Zira basitçe çizilmiş bir resmin dahi bir ressamı vardır ve resmin kendi başına ortaya çıkması mümkün değildir. O halde kimse, böylesine kusursuz yaratılmış ve bir sanat eseri kadar estetik olan böyle bir canlı için tesadüfen var olmuş diyemez. Bunların tümünü yaratan, tasarlayan, meydana getiren, bütün kainatın Rabbi olan Allah’tır.

El-Musavvir Esması

İnsanı yaratan, bedeninin dışındaki ve içindeki tüm sistemleri son derece mükemmel bir şekilde tasarlayan Allah (c.c) bu kompleks yapıdaki her noktada üstün yaratmasını ve izzetini göstermektedir. Örneğin insan bedeninin çatısını oluşturan iskelet başlı başına bir mühendislik harikasıdır. Vücudun yapısal destek sistemidir ve beyin, kalp, akciğer gibi hayati organların korunmasını sağlar, iç organlara destek olur. İnsan vücuduna, hiçbir yapay makine tarafından taklit edilemeyen üstün bir hareket kabiliyeti verir. Dahası kemik dokusu çoğu kimsenin zannettiği gibi cansız değildir. Vücudun ihtiyacına göre kalsiyum, fosfat vb. mineralleri depo eder veya daha önceden depo ettiklerini vücuda verir. Bütün bunların yanı sıra kırmızı kan hücrelerinin üretimi de kemikler tarafından yapılır. Ve bu bahsedilen çok fonksiyonlu sistem, insan bedenindeki onlarca mükemmel sistemden yalnızca bir tanesidir.

İşte bunların hepsini eşsiz bir dizayn ile yaratmış olan ve hala yaratmaya devam eden Allah kudretinin tecellilerini bizlere sürekli göstermektedir.

Musavvir, bir şeyi dilediği zaman ona sadece: “ol” der, o da istediği şekil ve biçimde oluverir.

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

“Dilediği bir surette seni tertip etti.” (Infitar, 8)

Bu yüzden musavvir, yaratmak istediğini istediği şekil ve biçim üzere yaratandır. Musavvir, organları birbiriyle uyumlu halde yaratan ve onlara dilediği biçimi veren anlamına da gelir. Allah, insanı en güzel bir şekilde yarattığını bize şöyle haber verir:

“Doğrusu, Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.” (Tin, 4)

El-Musavvir Ebced degeri ve zikir saati:
zikir adedi (336) adettir. Zikir saati Ay, Zikir günü Pazartesi’dir.

El-Musavvir Esmasının Fazileti, Havas ve Esrarı

El-Musavvir ismi şerifi işlerinde başarılı olmak, maddi ve manevi olarak yüksek mertebelere çıkmak isteyen ve çocuk düşüren kadınlar “Ya Musavvir Celle celalühü” diyerek 336 kere okur.

Çocuğu olmayan bir kadın, yedi gün oruç tutup iftar vaktinde “Ya Musavvir, Ya Bari, Ya Hâlik” isimlerini su üzerine 21 kere okuyup üfürse ve o sudan iftar eylese Cenab-ı hak bu isimlerin hürmetine makbul bir çocuk ihsan eder.

Bir sanatla uğraşan her gün 336 kere "Ya Musavvir celle celâlühû" demeye devam ederse, mesleğinde çok başarılı olur, düşünme ve keşfetme kabiliyeti artar.

5 vakit namazdan sonra 336 kere "Ya Musavvir celle celâlühû" zikrine devam eden muradına nail olur.

Sitemizde bulunan diğer esma-ül hüsna anlamları listesi için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski